Klub Seniora - Druga Młodość

Jednym z głównych problemów społecznych starszego człowieka jest samotność.

Powodami samotności są najczęściej: - przejście na emeryturę a co za tym idzie zmiana trybu życia - ograniczenie kontaktu z dziećmi, które mając na głowie własną rodzinę, nie mają czasu na spotkania - brak zobowiązań i ustalonego dnia pod względem zajęć - ograniczenia, wynikające z choroby wieku podeszłego - śmierć współmałżonka.

A co zrobić, jeśli mamy jeszcze duże siły witalne, mamy dość patrzenia w ścianę i chodzenia na działkę? Coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem, jest wstąpienie do Klubu Seniora. Takie wyjście spotyka się z coraz większym zainteresowaniem osób starszych. Jedynym w zasadzie warunkiem do spełnienia, aby wstąpić w szeregi takiego klubu, jest wiek. Ważne są również chęć do życia, chęć do ruchu, oczywiście w ramach posiadanych możliwości. Pamiętajmy, że do takich organizacji należą osoby w wieku od 60 lat. Zazwyczaj są to osoby, które codziennie o szóstej rano wstawały do pracy, niejednokrotnie zajmowały się domem, czy ważne stanowiska w firmach i nadal mają ochotę udzielać się społecznie. Znajdując się wśród rówieśników, znajdują sobie zajęcia odpowiednie do swojego wieku a jednocześnie nadal pozostają aktywni. Kontynuując życie w społeczeństwie a nie poza nim, czują się nadal potrzebni. Czują, że przeszli w kolejny etap życia, które wcale nie jest takie straszne, bo nie są sami.

Poza rozmowami na tematy dotyczące ich grupy wiekowej, w tym choroby, problemy z dziećmi i opowieści o wnukach, organizują sobie aktywnie czas. W większości miast członkom Klubu Seniora przysługują zniżki na wyjścia do teatrów, filharmonii czy nawet na kawę lub herbatę w kawiarni. Niektóre Kluby Seniora pobierają od członków składki, które przeznaczane są na małe przyjemności lub wycieczki. A kiedy w mieście mają miejsce wydarzenia, wielu członków Klubu Seniora pełni funkcje wolontariuszy, aby służyć swą wiedzą i umiejętnościami. Wbrew pozorom, uczestnictwo w takiej organizacji, wydłuża naszą żywotność. Dodaje sił zarówno witalnych, jak i duchowych i pozwala na dłużej utrzymać aktywność, również fizyczną. Klub Seniora to miejsce dla osób, które chcą wyjść do ludzi i kochają życie.