Jak przetrwać w samotności?

Badania statystyczne pokazują, że z każdym rokiem w Polsce przybywa osób, które żyją samotnie.
W tej grupie są osoby, żyjące bez partnera z wyboru oraz takie, które do tej pory nie miały szczęścia poznać kogoś odpowiedniego i chciałyby ten stan zmienić. Samotne życie bez wątpienia jest trudne i przygnębiające. Jest jednak kilka sposobów na to by tę samotność nieco oswoić. Przede wszystkim należy starać się ciągle przebywać z ludźmi.
Osoby samotne często zamykają się w domu, bo nie znajdują wspólnego języka z rówieśnikami, którzy mają rodziny. Mimo wszystko warto stale do siebie kogoś zapraszać i odpowiadać na zaproszenia innych. Warto aktywnie szukać sytuacji, przy których poznajemy nowych ludzi. Dobrze jest zapisać się na zajęcia hobbystyczne, kurs zawodowy, działać w stowarzyszeniu czy uprawiać sport grupowy. Samotność nie zwalania nas z dbania o wygląd, zdrowie i dobre samopoczucie. Należy pilnować odpowiedniej ilości snu, mieć dobrze zorganizowany plan dnia, zdrowo się odżywiać, wykonywać badania profilaktyczne.
Osoby samotne powinny także dbać o swój wygląd, bo to zawsze poprawia nastrój. Należy znajdować plusy swoje obecnej sytuacji. Mieszkając samodzielnie jesteśmy niezależni, mamy więcej wolnego czasu. Osoba samotna może gdzieś wyjechać na przykład do ośrodka SPA albo do uzdrowiska. Trzeba starać się wykształcić w sobie optymistyczną postawę. Samotność zwykle bywa przejściowa. Każdy w swoim otoczeniu albo rodzinie znajdzie przypadki osób, które późno założyły rodziny a teraz są szczęśliwe.