Czy panuje u Ciebie zgodność wewnętrzna i zewnętrzna?

Jeśli zamierzasz w czymkolwiek odnieść sukces, to musisz pamiętać, że bardzo ważne jest zadbać o zgodność panującą pomiędzy Twoimi wartościami, tym, co myślisz, czujesz, co robisz, jak i z innymi ludźmi. Niezwykle ważne jest bycie spójnym na każdej płaszczyźnie. Dlaczego jest to tak istotne? Tego dowiesz się artykułu.

Na początek mówiąc krótko i prosto: nie możesz być osobą rozdartą. Zgodność zapewni Ci harmonię i spokój. Rozterki stworzą dyskomfort, frustrację i niepewność. Jednak po kolei. Jak uzyskać zgodność na wszystkich płaszczyznach? Kiedy zaczynasz coś robić, upewnij się, czy Twoje myśli, uczucia, wartości oraz to, co mówisz, tworzy spójną całość. Inaczej mówiąc, czy pasuje to do siebie i jest zgodne jedno z drugim. Z jakiego powodu jest to ważne? Ponieważ nie osiągniesz zadowalających rezultatów, jeśli chociażby jedna płaszczyzna będzie niespójna z resztą. Załóżmy dla przykładu, że myślisz jedno, robisz drugie, a mówisz jeszcze coś innego. To tak jakbyś pomyślał, że napiszesz książkę przygodową, w rzeczywistości pisał przyrodniczą, a mówił, że to jest fantastyka. Jak myślisz, do czego to doprowadzi? No właśnie, do niczego i nigdzie. Żaden sensowny cel nie zostanie osiągnięty. Zamęt, który tworzysz, będzie miał odbicie również w rzeczywistości. Twoje otoczenie i ludzie będący blisko Ciebie – może być to rodzina, współpracownicy, pracownicy itd. – również nie będą pewni, w którą stronę zmierzasz i czego tak naprawdę chcesz. Wszystko to będzie prowadziło do frustracji i donikąd jednocześnie.

Ten przykład obrazuje osobę niespójną i niewiedzącą, czego tak naprawdę chce. Wracając jeszcze na chwilę do powyższego przykładu. Prawdziwa zgodność wystąpi, kiedy fascynujesz się przyrodą i myślisz o napisaniu książki na jej temat. Z tego właśnie powodu zaczynasz pisać książkę o niej i mówisz, że taką piszesz. Uwielbiasz przyrodę i wartości, jakimi się kierujesz, mają na celu przedstawienie jej piękna, jak i zalet wynikających z dbania o nią. Na każdym poziomie jesteś zgodny co do tego, co tak naprawdę zamierzasz zrobić i robisz to. W ten właśnie sposób kreujesz sukces. Zauważ, że często ludzie nie mają zielonego pojęcia na temat tego, czego naprawdę chcą oraz czego pragną bądź są to mgliste i zbyt ogólnikowe stwierdzenia.

Kolejny przykład. Mówisz, że masz ochotę coś zjeść. Słowo „coś” niewiele mówi, ponieważ określa wszystko, co może być dosłownie wchłonięte przez człowieka. Może to być jabłko, zupa, ziemniaki, czekolada, szpinak, schab, pomarańcza itd. bądź na upartego nawet kawałek plastiku. Jednak, kiedy powiesz, że masz ochotę zjeść truskawki, to jest to bardziej sensowne stwierdzenie. Lubisz je, myślisz o tym, żeby je zjeść, idziesz po nie i jesz. Wtedy właśnie występuje zgodność. Nie będzie jej, kiedy powiesz, że chcesz „coś” zjeść i dostaniesz, dajmy na to brokuły, których nie lubisz i z tego powodu będziesz niepocieszony oraz sfrustrowany, bo jesteś głodny, a na talerzu masz coś, czego nie lubisz. Te proste przykłady dobrze odnoszą się do postępowania ludzi w każdej sferze życia. Za mało precyzyjnych stwierdzeń, brak konkretnego postępowania, niespójność w tym, co się myśli, a co robi. A wyniki? Są efektem działania, co w tym wypadku da mierne rezultaty, nie wspominając o tym, że w ten sposób żaden sukces nie zostanie osiągnięty.

Niech zgodność panuje w Twoim życiu. Dbaj o to, ponieważ w ten sposób będziesz zawsze postępował właściwie. Nie będziesz miał rozterek ani nie będziesz rozdarty. Wszystko będzie na swoim miejscu. Twoje wartości, myśli, uczucia i działania będą biegły jednym i tym samym torem, co da Ci pewność co do słuszności tego, co robisz. Oprócz pewności będziesz posiadał również wiarę, która w połączeniu z pewnością da upragnione rezultaty. Także należy jeszcze raz powtórzyć. Dbaj o zgodność, ponieważ dzięki temu osiągniesz zamierzony cel i odniesiesz sukces.